Prezydent o rządzie Morawieckiego: Jest element, który ogromnie mnie cieszy
– Panie premierze, gratuluję i bardzo się cieszę. Dopełniamy historycznego i konstytucyjnego zwyczaju, powołując po wyborach parlamentarnych rząd, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez ugrupowanie, obóz polityczny, który wygrał wybory – powiedział prezydent podczas uroczystości zaprzysiężenia nowego rządu Morawieckiego.
– Patrzę na pana premiera i na obecnych tutaj panie i panów ministrów z radością. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, większości państwa znam, ale nie znam większości państwa jako ministrów. Znam państwa jako ekspertów, jako ludzi, którzy do tej pory pracowali w drugiej linii, merytorycznie podejmując powierzone im zadania – mówił Duda.
– Dzisiaj, obok zakresu merytorycznego, podejmujecie państwo także niezwykle odpowiedzialne, polityczne funkcje prowadzenia polskich spraw. Dziękuję za to z całego serca, to niezwykle ważne – podkreślił.
Prezydent o kobietach na czele resortów: Jestem tym zbudowany
– I jest jeszcze drugi element, który ogromnie mnie cieszy – ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie. Muszę powiedzieć, że jestem tym zbudowany. Ogromnie ucieszyłem się tą propozycją pana premiera, kiedy mi ją przekazał, że tyle kobiet, rekord w dotychczasowej historii Rzeczypospolitej po 1989 roku, będzie stanowić rząd i zajmie tak niezwykle odpowiedzialne, ważne stanowiska. Wierzę, że to jest przełom – zaznaczył prezydent.
Wskazał również na wyzwania, jakie stoją przed gospodarką: budowę elektrowni atomowych, zmianę miksu energetycznego, rozwój infrastruktury, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i logistyczne wyzwania z tym związane, a także wyzwania związane z ochroną środowiska i klimatu, relokowaniem biznesu oraz ekspansją zagraniczną.
Nowy rząd Morawieckiego. Oto nazwiska ministrów
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowej Rady Ministrów. Rząd liczy 17 osób, ponad połowę stanowią w nim kobiety.
Ministrem sprawiedliwości został Marcin Warchoł; ministrem klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, a szefem Ministerstwa Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki.
Ministrem sportu została Danuta Dmowska-Andrzejuk; szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych Marzena Małek, a ministrem zdrowia Ewa Krajewska.
Ministrem obrony narodowej został Mariusz Błaszczak; ministrem rozwoju Marlena Maląg, natomiast szefem MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Ministerstwo Finansów objął Andrzej Kosztowniak; ministrem kultury została Dominika Chorosińska, a szefem MSWiA Paweł Szefernaker.
Na ministra infrastruktury prezydent powołał Aliva Gajadhura, szefową resortu funduszy i polityki regionalnej została Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a ministrem rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska.
Szefem Kancelarii Premiera została natomiast Izabela Antos, która od 2018 r. pracuje w KPRM. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został ministrem-członkiem Rady Ministrów.
Kaczyński: Kształt Rady Ministrów to mój pomysł
Wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w rozmowie z PAP, że nowy gabinet Morawieckiego, który w założeniu jest rządem "ekspercko-politycznym", to jego koncepcja.
– Kształt rządu ekspercko-politycznego, który w poniedziałek przedstawi premier Mateusz Morawiecki, to mój pomysł. Chcemy zaproponować nowe twarze. Trzeba zakończyć wojnę, którą prowadzi Platforma Obywatelska – stwierdził Kaczyński.
Z Sejmu płynął głosy, że nowy rząd PiS nie ma szans na zdobycie wotum zaufania i w związku z tym nie przetrwa dłużej niż dwa tygodnie. Wszystko wskazuje na to, że w połowie grudnia, w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, wyłoniony zostanie gabinet Donalda Tuska.